Вечорниці – улюблена розвага української молоді

оржів оржів 5 оржів 3 оржів 2 оржів 1

Упродовж своєї історії український народ створив цілу систему соціалізації молоді, виховання в неї ви­соких духовних і громадянських якостей. В колишньому українському селі  встановилися  свої цікаві традиційні зібрання молоді під назвою   вечорниці.

Знаємо з історії перші вечорниці проводили на Покрову.  Свої перші вечорниці у цьому році  розпочали учасники любительського об’єднання «Мелодія» та вихованці гуртка художнього слова Оржівського будинку культури (керівник Чуб Ганна) в переддень свята Катерини, 6 грудня. Вважалося, що на день Катерини здебільшого во­рожили парубки, а на день Андрія — дівчата. Напе­редодні Катерини постили парубки, щоб мати добрих жінок, а напередодні Андрія — дівчата, щоб мати хо­роших чоловіків. Постилися цілий день, аж поки не засвітить вечірня зірка. Оскільки мета ворожінь на Катерини і Андрія одна і та ж, то й форми і способи їх були май­же ідентичні, за винятком хіба що ворожіння з виш­невою гілкою, яке здебільшого практикувалося на Ка­терини.

Так і оржівська молодь на своїх вечорницях згадала звичаї яких дотримувались ще в давнину. Дівчата принесли смачні страви, заготовили цікаві конкурси для хлопців,згадали звичаї ворожіння та цікаві ігри.У наш час, коли історичні, соціально-економічні умови докорінно змінилися, вечорниці втратили своє первісне призначення. Однак їх естетичний, етичний потенціал, народознавчу пізнавальність варто активно використовувати в арсеналі засобів виховання мо­лоді.
У багатьох  клубах  про­водяться  заходи  під назвою «Вечорниці», проте вони нерідко зводяться до своєрідного шоу-концерту. При цьому більшість присутніх залишаються бездіяльними, пасивними, що суперечить самому духу та ідеї звичаю, який передбачає активну участь у вечорі кожного юнака чи дівчини. Тому доцільно бу­ло б проводити   вечорниці  в колі колективів та гуртків, як це зробили аматори сцени будинку культури смт Оржів.