Верхівська сільська рада

пересопниця 1 пересопниця пересопниця 2 пересопниця 3

Населені пункти, що входять до складу сільської ради –с. Верхівськ, с. Кривичі, с. Макотерти, с. Пересопниця, с. Шостаків, с. Ясининичі.

Туристичні об’єкти – пам’ятний знак українській Першокнизі “Пересопницьке Євангеліє”, культурно-археологічний центр «Пересопниця», пам’ятний знак землякам, які загинули у Великій Вітчизняній війні у с. Шостаків, пам’ятний знак землякам, які загинули у Великій Вітчизняній війні у с.Верхівськ, братська могила радянських воїнів с. Верхівськ.

Історична довідка

Назва невеликого села Пересопниця, що неподалік Рівного, відома не тільки кожному українцю, а і багатьом діячам та політикам за кордоном. Саме тут було сформоване відоме Пересопницьке Євангеліє – українська святиня, на якій нині складають клятви Президенти України.

Туристичний маршрут

Туристичний маршрут, який буде цікавим для любителів історії, української культури і побуту, це подорож до села Пересопниця. Пересопниця – нині це звичайне село в Рівненськомурайоні на 150 жителів… А в добу Сердньовічча тут був центр Пересопницького князівства, яке контролювало шляхи з Волинського до Київського князівств. Місто існує з XI ст. Під час усобиць за Київський стіл у 1150 р. місто на деякий час перейшло під управління Суздальського князя Юрія Довгорукого, який відпраляв княжити у Пересопницю своїх синів Мстислава та Андрія. Але за п’ять років Волинський князь Мстислав Ізяславич повернув собі місто і почав звідси переможний шлях на Київ. Монгольська навала, очевидно, оминула Пересопницю стороною – не зафіксовано жодних слідів руйнування міста у середині XIII ст. На деякий час Пересопниця стає важливим міським центром на Волині, але через зміну торгових шляхів місто поступово занепадає, в 1399 році Переспониця була знищена татарськими військами, які переслідували розбите на Ворсклі литово-руське військо князя Вітовта. Після цього Пересопниця стає більш відомою завдяки монастирю Різдва Пресвятої Богородиці, де у 1561 році була завершене стоворення рукописного ілюстрованого Пересопницького Євангелія, написаного староукраїнською мовою, на якому тепер присягають президенти України під час інавгурації.

Культурно-археологічний центр «Пересопниця» включає в себе музей, муляж садиби  і фортифікаційної споруди XII-XIII століть, бібліотеку, конференц-зал, фондосховище. Тут створені всі умови для праці археологів – адже  на теренах Пересопниці працює постійно діюча археологічна експедиція.

В січні у культурно-археологічному центрі Пересопниця традиційно відбувається слов’янський фестиваль «Коляда». Ці дні насичені фольклорними дійствами. Тут можнапочути, як колядують  до півсотні найрізноманітніших колективів. Цей фестиваль є одним із заходів, що перетворює культурно-археологічний центр на осередок культурних подій.

Також щороку 22 травня (день перепоховання Т. Шевченка в Україні) у Пересопниці проводять обласне свято української мови, культури та духовності.  У програмі свята – виступи колективів художньої самодіяльності, читання поезії письменниками Рівненщини, екскурсія культурно-археологічним центром «Пересопниця».

Крім того щороку у червні відбувається археологічний етнофестиваль “Русь Пересопницька”

Тематика фестивалю – події 1244 ріку, відображені у Галицько-Волинському літопису: військо жемайтського князя Ашвейно Рушковича під час набігу на Північну Волинь “пустошило навколо Пересопниці”. Літопис не описує перебігу подій – чи жемайти прийшли, пограбували округу і пішли геть, або ж намагалися взяти місто на щит і були відбиті.

Лицарські бої, реконструкція штурму фортеці, старовинні обряди, майстерклас ліпіння з глини, смачна кухня і незабутня атмосфера ніби повертає в минуле.
Навколо села – чудові краєвиди і пересічена місцевість – є чимало місця для сімейного відпочинку .

Відроджена Пересопниця – це не лише візитівка нашої області, але й України

Маршрут доїзду

Доїзд з м.Рівне до с.Пересопниця здійснюється приватним авто.Відстань складає: 26 км. До села побудовані хороші дороги та освітлені вулиці. Також  маршрутним автобусом. Відправлення здійснюється із залізничного вокзалу у напрямку Рівне-Сухівці (9.25, 13.55, 18.00, 22.30 до Клеваня 1) .

А от для активних туристів існує веломаршрут який розпочинається в с.Дядьковичі. У приватній садибі Сачковської Г.М., що у  с.Дядьковичі (вул. Хмільова, 42а) на прокат можна взяти велосипеди, припаркувати власне авто на стоянку біля будинку власників садиби.

Протяжність маршруту Дядьковичі – Милостів – Шостаків – Пересопниця – Дядьковичі  30 км, дорога  асфальтована та лісові дороги.

Велосипедисти можуть зупинитися для відпочинку у лісі та на березі річки  с.Милостів, для огляду Св. Троїцької церкви с. Милостів, оглянути Св.Миколаївську церкву у с.Пересопниця, та продовжити екскурсію в культурно-археологічному центрі «Пересопниця».

По маршруту є безлісі ділянки і ділянки з лісовими масивами. Можливі поповнення запасів їжі і води у господарів Гамзюк О. (с. Милостів, вул. Троїцька, 26), у магазинах сіл Милостів, Шостаків, Пересопниця.

Щільність потоку машин на дорогах по даному маршрутусередня. Мальовничі природні картини з тихими лісовими річечками і широкими просторами полів, сосновими борами і світлими березовими гаями, самобутня архітектура надають особливу принадність цієї подорожі.