В Клевані відбулося виїзне засідання координаційної ради з питань охорони культурної спадщини Рівненської області

У багатьох селах, містечка, містах України є багато цікавих архітектурних пам`яток, які захоплюють своєю історію, допомагають людям стати глибше обізнаними в українській культурі та показують нам, як жили наші пращури. Є одне «але». Сьогодні ми забуваємо берегти свою культуру.

Яскравим прикладом цього є замок Чарторийських XV століття, який знаходиться у містечку Клевань.
Це одна із найстаріших пам`яток архітектури Рівненщини, яка спорожніла в 1988 році. Із початком Незалежної України, коли змінилася влада, про неї забули. Замок став притулком для бездомних. На початку 2000-х років там сталася пожежа.
У місцевій газеті писали, що протягом кількох років замок Чарторийських орендував один із клеванських підприємців. На запитання, чим саме він там займався,тодішній заступник клеванського селищного голови, Борис Ющук, відповісти не зміг. Втім, розповів, що саме в той період почався поступовий занепад цієї історичної будівлі. Коли підприємець від оренди замку відмовився, він виявився взагалі нікому не потрібним. Там порозбивали вікна, покрали брами, почали розбирати жерстяний дах.
У 2005 році добивався коштів, щоб реставрувати Клеванський замок, депутат обласної ради Михайло Вервега. Він очікував реакції облдержадміністрації і висловлював впевненість у тому, що при тодішньому міністрі культури це питання вдасться зрушити з місця. Влада тоді й не дуже зреагувала.
Ужити заходів щодо порятунку замку у 2008 році доручив екс- президент України, Віктор Ющенко, керівництву краю. В той час він перебував із візитом на Рівненщині. По дорозі з Рівного на Луцьк здійснив незаплановану зупинку поблизу Клеванського замку та відвідав його. Про це повідомляв тодішній голова Рівненської ОДА, Віктор Матчук, на одному з місцевих телеканалів.
Після того місцеві архітектори розробили пропозиції щодо збереження замку, проте, як були переконані посадовці, реставрувати його можливо лише залучивши інвестиційні кошти. Тож, як сказав Віктор Матчук: «Влада шукатиме інвесторів.»
Згодом після приїзду екс-президента Віктора Ющенка підтримкою замку займалася громадська організація «Щит». Волонтери подавали різні запити для того, щоб все-таки замок реставрували. Через деякий час від заступника голови облдержадміністрації, Олега Турканова, прийшов лист в якому повідомлялося: «…У зв`язку з тим, що наша організація до Клеванського замку взагалі ніякого відношення немає і ви таким чином є сторонніми особами. Вам забороняється перебувати на території цієї історичної пам`ятки…».
За документами будівля «законсервована», але в замок ходить хто хоче і робить що хоче. Коми ми створювали відео «Врятуймо пам`ятку архітектури» ( https://www.youtube.com/watch?v=E1bcA_fUFdo ) в замок прийшли мародери по цеглу.
Сьогодні Клевань привабливий для туристів завдяки «Тунелю кохання», який відомий у всьому світі. За версією AgroPortal містечко отримало звання «Найнеймовірнішого селища України 2016». Завдяки перемозі у конкурсі, до пам`яток архітектури Клеваня прикувалася увага місцевих та всеукраїнських ЗМІ. У містечко з кожним днем приїжджає все більше і більше туристів.
Сьогодні, 29 листопада, в Клеванському будинку культури відбулося виїзне засідання координаційної ради з питань охорони культурної спадщини Рівненської області під головуванням заступника голови облдержадміністрації Світлани Богатирчук-Кривко.
Керівник отримала лист – відповідь з Міністерства культури України щодо коштів на відновлення пам`яток архітектури. Було зроблено висновок, що фінансування з державного бюджету на відновлення Клеванського замку не буде.
Голова селищної ради, Дмитро Жовтянський, повідомив: «…Ми хочемо віддати замок в оренду. В нашому містечку є підприємець, який готовий взятися за реставрацію Клеванського замку…».
В результаті обговорень даного питання ще не вирішено долю замку, але будуть готуватися документи, щоб передати його на баланс містечка. На наступне засідання даний підприємець має підготувати план реставрації та кошторис. Також буде прийнято до уваги інші пропозиції, оскільки щодо проблеми цієї пам’ятки архітектури зверталася з організації «Пласт» та директор культурно – археологічного центру «Пересопниця», Микола Федоришин.
Після засідання учасники обговорення відвідали та перевірили стан Клеванського замку та костелу Благовіщення.

Жителі містечка надіються, що в найближчому майбутньому замок все – таки відреставрують.

Анастасія Хазова – громадський активіст, жителька селища Клевань.

15284093_1736176646709238_1703914181894626343_n 15203378_1736176640042572_9112226783626776791_n