Заходи з вшанування пам’яті Ніла Хасевича

5297a54-1

014a1a7-19Ніл Хасевич – графік світового рівня, талановитий, натхнений митець, чиє життя було сповнене трагедій і втрат. Під час та після Другої світової війни замість живопису він створював пропагандистські листівки і плакати, розробляв дизайн нагород та грошових купюр для Української повстанської армії. Міг би залишитися осторонь, бо був інвалідом, чи спочивати на лаврах, як перспективний митець, чиї роботи раді були розмістити найпрестижніші галереї Європи. Однак Хасевич обрав боротьбу за незалежність рідної землі. «…Я не можу битися зброєю. Але я б’юся різцем і долотом. Я – каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива»,  – говорив він.

Саме Хасевич створив візуальний образ УПА, відомий нам з архівів – від плакатів до нагород. Він розробляв ескізи прапорів, печаток, бланків, бофонів і відзнак підпілля, навчав мистецтва гравюри молодих художників, які відходили на інші терени ілюструвати підпільну літературу.

Однак оприлюднення його підпільних творів на Заході стало чи не смертельним вироком для митця. У 1951 році роботи Хасевича потрапили до делегатів Генеральної Асамблеї ООН та іноземних дипломатів і були надруковані  в альбомі «Графіка в бункерах УПА». Це остаточно довело до шалу радянське керівництво.

1951 році зі столиці СРСР надійшов наказ — «пресечь антисоветскую деятельность» Хасевича. Для розшуку митця було створено міжобласну оперативну групу, яку очолив капітан держбезпеки Борис Стекляр.

Зусилля були затрачені чималі, а відкрити місце його сховку допоміг випадок – розшифрували документи, знайдені в одній із викритих криївок. Там було також названо місце знаходження однієї з останніх на Волині криївок – біля с. Сухівці, за 12 км від Клеваня.

Могили митця, як і двох побратимів, що розділили з ним смерть 4 березня 1952 року, і досі не знайдено. Тіла загиблих упівців, за давньою “пристрастю” енкаведистів до такого моторошного видовища, після трьох днів виставляння в Клевані для глуму, постраху та деморалізації населення вивезли в невідомому напрямі.

4 березня 2018 року о 12.00 год.   також відбудуться заходи зі вшанування пам’яті Ніла Хасевича. Традиційно це буде біля пам’ятного знаку в полі біля с.Сухівці, де  він загинув.  Там буде відправлена панахида за загиблим Нілом Хасевичем та його побратимами і покладання квітів.